Wszystko o ślubie

Lista ślubnych prezentów

Prezenty ślubne nastręczają niemało problemów. Niby to tylko dodatek do całej ceremonii ale  pojawia się nie lada  problem, co zrobić nietrafionymi prezentami. Czasami okazuje się, że młodzi zostali uraczeni trzema żelazkami i dwoma tosterami. Szkoda, że ciągle mało popularnym rozwiązaniem w Polsce jest kupowanie upominków według listy życzeń. Może czas zmienić stare, niepraktyczne zwyczaje?

Pół biedy, jeśli okaże się, że znajomi i rodzina poszli po rozum do głowy i zamiast kupować coś, czego nie są pewni, wręczyli nowożeńcom kopertę z pieniędzmi. Może to mało oryginalny sposób na upamiętnienie swojej obecności na ślubie, ale przynajmniej daje pewność, że młoda para nie będzie miała dodatkowego problemu z niepotrzebnym sprzętem czy gadżetem, który nijak nie pasuje do wystroju ich świeżo uwitego gniazdka.

Lista prezentów jest ustalana przez narzeczonych. Zawarty jest w niej spis przedmiotów, które nowożeńcom są potrzebne. W naszym społeczeństwie nie docenia się tego, że lista prezentów jest eleganckim gestem wykonanym w kierunku gości. Wśród ludzi starej daty częściej jest odbierana jako fanaberia. A szkoda. Młodsi ludzie bardziej doceniają praktyczne zalety takiej podpowiedzi.

Każdy z gości ma szansę wybrać taki przedmiot, który będzie spełnieniem marzeń młodej pary.

Układając listę warto pamiętać, by zawartych tam było trochę więcej przedmiotów, niż jest zaproszonych gości. Ważne jest też zróżnicowanie upominków według ceny, żeby każdy mógł wybrać coś, dostosowanego do swoich możliwości finansowych.

W wielu krajach praktykuje się taki zwyczaj, że lista prezentów jest do wglądu w wybranych sklepach. O ich adresie należy poinformować przyszłych gości, żeby mogli wybrać coś, co chcieliby ofiarować. Przychodząc do wskazanego w zaproszeniu sklepu należy poprosić o udostępnienie listy upominków. Kupujący goście wybierają coś dla młodej pary, płacą, po czym przedmiot zostaje wykreślany z listy. Najczęściej to sklep zajmuje się dostarczeniem wszystkich prezentów do domu nowożeńców, i goście mają z głowy problem z pakowaniem.
Można to również zorganizować w nieco inny sposób. Narzeczeni sporządzają listę, a ktoś z bliskich, np. rodzice, rodzeństwo, świadkowie, przechowują ją, informując zainteresowanych, jakie przedmioty znajdują się na spisie i które nie zostały jeszcze wybrane.

Dość nowoczesnym sposobem jest zamieszczenie listy prezentów w Internecie. Są nawet specjalne strony stworzone w tym celu, gdzie nowożeńcy publikują swoją listę wymarzonych prezentów, a goście mogą odznaczyć wybrany przedmiot jako zakupiony. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że często na takich stronach pojawiają się podpowiedzi, gdzie dany upominek można znaleźć. Czasami nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby dokonać zakupu.

Jeśli jednak państwo młodzi z jakiegoś powodu nie zdecydowali się na stworzenie listy  upominków pamiętajmy, że ślubne prezenty powinny być miłą pamiątką, a dobrze, jeśli przy okazji przydają się w praktyce. Kupując coś, zastanówmy się, czy sam chcielibyśmy dostać taki właśnie prezent. |Nie warto kupować czegoś tylko po to, żeby tradycji stało się zadość. W takiej sytuacji koperta z pieniędzmi będzie lepszym rozwiązaniem.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania